• odra.jpg
  • czerna2.jpg
  • chaber.jpg
  • czerna1.jpg
  • rzepak.jpg
Start
środa, 24 kwietnia 2019
PROGRAM PRIORYTETOWY CZYSTE POWIETRZE Drukuj
poniedziałek, 15 października 2018
altW dniu 12 października o godz. 18.00 w świetlicy wiejskiej w Nielubi odbyło się spotkanie zorganizowane przez Wójta Gminy Żukowice oraz Ministerstwo Środowiska dotyczące Krajowego Programu „Czyste Powietrze”. W spotkaniu udział wzięło wielu mieszkańców naszej gminy. Podczas spotkania pracownik Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu o/ Legnica w sposób warsztatowy przedstawił sposób aplikowania do programu w tym rejestrację, określenie wielkości możliwego do uzyskania dofinansowania oraz proces wypełniania wniosku o dofinansowanie.

Mieszkańcy zostali poinformowani, że w ramach programu będzie możliwe uzyskanie dofinansowania na wymianę starych źródeł ciepła zasilanych paliwami stałymi (węgiel, drewno, itp.) na nowoczesne źródła ciepła. Dofinansowany będzie zakup źródeł zasilanych:

– z miejskiej sieci ciepłowniczej (węzły ciepła),
– gazem ziemnym lub LPG,
– olejem opałowym,
– elektrycznością (w tym pompy ciepła),
– biomasą,
– węglem.

W przypadku źródeł zasilanych paliwami stałymi konieczne jest spełnienie przez źródło normy ekoprojekt (ecodesign). Źródła gazowe i olejowe muszą wykazać się klasą efektywności minimum A, z kolei pompy ciepła minimum klasą A+.

Montaż wyżej wymienionych źródeł może być również dofinansowany w obiektach nowobudowanych tj. nie oddanych jeszcze do użytku.

Oprócz montażu źródeł ciepła w ramach Programu możliwe będzie również pozyskanie dofinansowania na szerokie działania termomodernizacyjne w obiekcie jednorodzinnym w tym na:

– docieplenie ścian, stropów, dachów i podłóg,
– wymianę stolarki okiennej i drzwiowej,
– modernizację instalacji wewnętrznej c.o. i c.w.u.,
– montaż instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła,
– przyłącza do zakupionych źródeł ciepła (ciepłownicze, gazowe, elektryczne),
– montaż instalacji solarnych (kolektory słoneczne i fotowoltaika).

Wysokość dofinansowania zależna będzie od poziomu dochodów na członka gospodarstwa domowego i będzie wynosiła od 30% do nawet 90%. W razie potrzeby można będzie również skorzystać z preferencyjnej pożyczki na sfinansowanie pozostałych kosztów kwalifikowanych zadania. W przypadku montażu instalacji solarnych dofinansowanie udzielane będzie jedynie w formie pożyczki.

Szczegółowe informacje, w tym wzory dokumentów dostępne są na stronie internetowej: https://portal.fos.wroc.pl

Galeria zdjęć
 
alt


 
 
Top! Do góry